Fáy Gergely
Fáy Gergely

politológus, HYPEANDHYPER alapító

Három-tenger vagy négy visegrádi ország?

Első bejegyzésemben feltettem a kérdést: “van-e víziója Köztes-Európának?” Akkor a válaszban egy alapvetően geopolitikai megközelítés került terítékre majd kitértünk az “Intermarium” koncepcióra, amely maga az elméleti válasz régiós kihívásunkra. De ha gyakorlati szempontból közelítjük meg a felvetést, akkor nehéz eldönteni milyen intézmény lehet képes valóra váltani Piłsudski marsall álmát. Vajon a Visegrádi Együttműködés vagy a Három Tenger Kezdeményezés lesz a befutó, avagy; V4 vagy 3SI?

A napokban jelent meg egy interjú Heincz Barna tollából a Mandineren Jakub Lachert Közép- és Kelet-Európa szakértővel, aki a varsói The Warsaw Institute és kiadványának a The Warsaw Institute Review-nak a munkatársa és a Három Tenger Kezdeményezés jelenlegi helyzetét tekintik át. Érdemes ránézni!

A bevezetőben feltett kérdésre alapvetően nem tudunk választ adni; hiszen ilyen válasz nincs még, a kérdés nem dőlt el. Ugyanakkor a két alapjaiban eltérő koncepció jól összehasonlítható és valamiféle feltevésünk lehet azzal kapcsolatban melyik összefogás lehet sikeresebb, vagy arról, hogy mely célokat mely képes könnyebben elérni.


Fáy Gergely
Fáy Gergely

politológus, HYPEANDHYPER alapító

Mit kínál a világnak ma Köztes-Európa?

Ahhoz, hogy a régió országai és mondjuk ki; élükön a lengyel-magyar kettős valóban képes legyen definiálni a térséget, valamint hatalmi tényezőként alternatívát kínálni a környező kisebb vagy nagyobb országoknak, nem lesz elég kizárólag sikeres gazdaság- valamint szakpolitikai programokat letenni az asztalra. Koherens víziót kell bemutatni, civilizációs keretet adni amely megnyerő és hiteles. Nézzük meg mit kínál ma a világnak ez a térség!

Ahogy már többször szóba került ezen a felületen; ahhoz, hogy ezt a témát kellő alapossággal és értelmes eredménnyel tudjuk körüljárni először is ki kell kászólódnunk a mainstream média által ránk telepített ködből. Ugyanis természetesen nem lehet hiteles az a narratíva amely szerint egy demokrácia vagy liberális, vagy nem demokrácia. 

Az illiberális kifejezés valójában nem öndefiníció, hanem csak egy szlogen ami pont ezen problémára mutat rá: a liberális ideológiával összenőtt mainstream média kizárólagosságával szembeni ellenpontot határoz meg, ugyanakkor semmilyen jó üzenet nem alapulhat valaminek az ellenpontozására, szóval inkább azt fogjuk összegyűjteni, hogy mi mellett áll a mi, “keleti” civilizációnk. Meglepő módon sorra olyan dolgok fognak előkerülni amelyek néhány évtizede még határozottan a nagybetűs nyugati civilizáció alapjait jelentették, mára ugyanakkor merőben máshol látjuk ezeket az ideológiai térképen.

Fotó: Warsaw changes its skyline